„Poznaj Polskę”

Zespół Szkół Technicznych w Olecku

„Poznaj Polskę”

W dniach 24 i 25 maja 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zwiedzali  ciekawe miejsca przypominające historię terenów Polski północno-wschodniej, w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą. „Poznaj Polskę”. 
We wtorek grupa uczniów rozpoczęła wycieczkę od wiaduktu w Stańczykach, jednego z największych w Polsce, gdzie dowiedzieli się m.in. o przyczynach budowy i przeznaczeniu gęstej sieci kolejowej na tych terenach. Mieli także możliwość podziwiania pięknych okolic z niedawno wzniesionej wieży widokowej. Kolejnym punktem wycieczkowej trasy była Cisowa Góra, położona na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie nie tylko poznali unikalny krajobraz, ale także dowiedzieli się, że okolice jeziora Szurpiły to jedno z centrum legendarnego ludu Jaćwingów.
W Muzeum Okręgowym w Suwałkach młodzież zwiedziła stałą wystawę związaną z dziejami Suwałk i Suwalszczyzny  oraz czasową wystawę malarstwa. Przewodnicy nawiązali do historii odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r. oraz zwycięskiego powstania sejneńskiego. Równie ciekawy był wyjazd w kolejnym dniu wycieczki. Najpierw uczniowie zwiedzali  Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, w którym mogli zobaczyć stałą wystawę pamiątek i eksponatów, związanych z byłymi mieszkańcami Węgorzewa i okolic. W skansenie oglądali chaty i zabudowania typowe dla terenów Warmii i Mazur. Zainteresowaniem cieszyły się także prezentowane pracownie tkacka i garncarska oraz kuźnia, a także stojący obok stary wóz strażacki, który szczególnie zaintrygował mechaników. Przewodnicy z muzeum w ciekawy sposób opowiadali o typowych zajęciach i zwyczajach ludności mazurskiej. Następnie grupa udała się w kierunku Świętej Lipki. W czasie drogi  nauczyciel historii przedstawił krótko historię budowy Kanału Mazurskiego, kwatery w Gierłoży, Mamerkach oraz okoliczności powstania miejsca pielgrzymkowego w Świętej Lipce. Uczniowie poznali także  dzieje budowy kościoła i sprowadzenia Jezuitów. W czasie zwiedzania wskazano cechy charakterystyczne tego obiektu z uwzględnieniem roli unikatowych organów.  Na obiad i krótką przerwę grupa zatrzymała się w Giżycku. W czasie wolnym młodzież zwiedzała port w Giżycku, a niektórzy postanowili, chociaż na chwilę, zajrzeć do twierdzy Boyena. Takie wycieczki połączone z lekcją historii spodobały się uczniom. Niektórzy z nich już w następnych dniach zaczęli planować kolejny wyjazd, najchętniej kilkudniowy do Gdańska. Mają nadzieję, że program „Poznaj Polskę” będzie kontynuowany w następnych latach.

Skip to content